Jak vybrat to správné interiérové LED osvětlení? Pojďme si dát k dobru pár zajímavých rad, které se Vám budou v obchodě – ať už kamenném či internetovém – určitě hodit.
Nároky LED
V první řadě je třeba, abyste si propočítali nároky, které na toto osvětlení budete klást, jinými slovy tedy rozebrali jeho předpokládaný výkon a provoz. Osvětlení v obýváku je třeba prakticky po celý večer, ale v komoře, předsíni nebo na toaletě jen po dobu nezbytně nutnou. Nejde samozřejmě přesně o minuty, ale výtěžnosti osvětlení je nutné věnovat určitou pozornost. V některých místnostech totiž osvětlení vlastně vůbec měnit nemusíte, protože návratnost investice byste pocítili až někdy v penzijním věku.
Výkon LED
Interiérové LED osvětlení má obvykle příkon do dvaceti wattů, kdežto obyčejná žárovka – tedy ta, pod kterou je opravdu něco vidět – začíná na trojnásobku. Vzhledem k cenám elektrické energie se změna do budoucna opravdu vyplatí.
Důležitým kritériem u výběru je pak konkrétní účel použití. Půjde jen o doplňkové osvětlení někde v koutku místnosti nebo očekáváte maximální výkon, kdy chcete osvětlit všech dejme tomu dvacet metrů čtverečních? Obecně se doporučuje pro menší plochy využít žárovky či LED, pro celkové osvětlení pak už poněkud větší zářivky.
Výhody LED
Výhody, které má interiérové LED osvětlení oproti klasické variantě, snad není třeba zdlouhavě zmiňovat. Není to jen energetická úspora jako taková, ale například i životnost, která hravě přestřílí klasické žárovky, které byly ještě za dob našich prarodičů největším výstřelkem moderní techniky. To už dnes ale samozřejmě neplatí a nejen při osvětlení je třeba šetřit elektřinou. Zpočátku to sice peněženku trochu zabolí, ale po pár letech už si budete nad fakturou za elektřinu slastně hvízdat.